Alternative flash content

Requirements

Medale na Pucharze Świata w Sao Paulo!

Od 20 do 26 maja nasi zawodnicy startowali na Pucharze Świata w Sao Paulo w Brazylii! Marta Fidrych wywalczyła sobie miejsce w najlepszej światowej ósemce w szpadzie kat. A lokując się ostatecznie na 7 pozycji! Michał Nalewajek wygrywał wszystkie walki w grupie i rozstawił się na 5 miejscu, w eliminacjach bezpośrednich gładko pokonywał swoich rwali aż... w walce o 8 wpadł na rozstawionego z numerem 12 Darka Pendera. Ostatecznie Michał Nalewajek zajął 10 miejsce, a Darek Pender 5. Znakomicie powalczyły także nasze szablistki Marta Fidrych i Kinga Dróżdż - obydwie nasze zawodniczki weszły do ósemki! Teraz pora podium i medale we wszystkich kolorach. Złoto wywalczył Adrian Castro w swojej koronnej broni tj. szabli w kat. B. Od samego początku turnieju, Adrian konsekwentnie realizował swój cel. W grupie wygrał wszystkie walki, rozstawił się z numerem 1. do eliminacji bezpośrednich, a następnie w walkach pucharowych kolejno pokonywał swoich rywali (Japończyka Ryuij Onda, Francuzów Maxima Valeta i Marcusa Cratera oraz znakomitego Włocha Alessio Sarri). Wygrana cieszy tym bardziej, że przybliża Adriana do kwalifikacji na IP w Tokyo 2020. Gratulacje Adrian! Jesteś wielki! Znakomicie powalczyli także nasi szpadziści: Dariusz Pender, Michał Michal Nalewajek, Norbert Całka i Kamil Rząsa, którzy wywalczyli medal srebrny pokonując m.in. bardzo mocną drużynę z Francji 45:40! W finale nie dali niestety rady drużynie z Rosji. Wynikiem tym nasi zawodnicy umocnili swoją wysoką, trzecią pozycję w światowym rankingu. Brawo szpadziści! Brązowy medal wywalczył Grzegorz Pluta w szabli kat.B, który był jednym z faworytów tego turnieju. Po eliminacjach grupowych rozstawił się na 3. miejscu i w walce o finał uległ z rozstawionym z numerem 2. Alessio Sarri.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U17 U23

Przez 5 dni, od 10 do 14 lipca br. w warszawskim hotelu Airport Okęcie rozgrywały się walki Młodzieżowych Mistrzostw Świata w szermierce na wózkach. W turnieju wystartowało 49 zawodników z 14 krajów. Walczono na szpady, szable i florety w podziale na płeć oraz na kategorie wiekowe (U17 – do 17 lat, U23 – do 23 lat). Zawodnikom kibicowali ich trenerzy, członkowie ekip narodowych oraz Warszawiacy – sympatycy szermierki. W imprezie wzięły udział łącznie 103 osoby (zwodnicy, członkowie ekip narodowych i personel obsługujący) oraz widzowie, którzy z racji otwartego i bezpłatnego udziału w imprezie podziwiali kunszt sportowy młodych szermierzy na wózkach. Ponadto pojedynki najlepszych na świecie zawodników, finały jak i ceremonie dekoracji były transmitowane na żywo i cieszyły się zainteresowaniem wśród internautów. W narodowej klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu uplasowała się bardzo silna ekipa z Rosji (6 złotych medali, 2 srebrne i 5 brązowych), na drugim ekipa z Turcji (1 złoty medal, 2 srebrne i 3 brązowe), na trzecim ekipa z Niemiec (1 złoty medal, 1 srebrny i 2 brązowe). Polskim zawodnikom niestety nie udało się stanąć na podium. Najbliżej zdobycia medalu byli: młody, 17 letni Kasjan Paszkowski, który zarówno w szpadzie, jak i we florecie dotarł do strefy ćwierćfinałowej oraz Jakub Kochan, który w szabli U23 uplasował się ostatecznie na 6. miejscu. Należy zaznaczyć, że Impreza została dofinansowana ze środków m. st. Warszawy za co gorąco władzom stolicy dziękujemy.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2018

Nabory 2017/2018 do sekcji szermierczej!

Integracyjny Klub Sportowy AWF zaprasza na zajęcia z szermierki: dzieci (8-12 lat), młodzież i studentów oraz osoby dorosłe. Prowadzimy zajęcia dla osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Zajęcia dla dzieci odbywają się na naszej sali szermierczej przy ul. Okrężnej 53 (Sadyba, Mokotów) w dni powszednie od godziny 16:00 (dokładny harmonogram zajęć będzie ustalany przez trenerów na początku sezonu sportowego). Osoby niepełnosprawne ćwiczą również na ul. Marymonckiej 34 (AWF, Bielany) - treningi odbywają się codziennie. Dane kontaktowe: trener Tadeusz Nowickii (tel.: 602-607-072), trener Sebastian Giedroić (tel.: 605-143-328), trener Sebastian Koziejowski (tel.: 503-110-657).

Comeback polskiej szabli

Puchar Świata w szermierce na wózkach Szabla Kilińskiego 2015

Kto chociaż raz nie był na międzynarodowym turnieju szermierczym "Szabla Kilińskiego", który od piętnastu lat rozgrywany jest każdego roku w Warszawie w ramach Pucharu Świata, ten może być pewien, że nie poznał w pełni atmosfery rywalizacji w szermierce na wózkach.

"Szablę Kilińskiego" odróżnia niemal wszystko spośród wszystkich Pucharów Świata w szermierce na wózkach odbywających się w różnych krajach, na różnych kontynentach. Najlepiej wiedzą o tym sami zawodnicy i ekipy narodowe, które w największej liczbie przyjeżdżają właśnie do Warszawy. W tym roku pobity został kolejny rekord liczby uczestników walczących w lipcu o to trofeum - 221 dorosłych zawodników z 30 państw! (dla przykładu na Igrzyskach w Rio wystartuje 88 szermierzy, a na mistrzostwach świata startuje zwykle ok. 140-150 zawodników). Walka, rywalizacja, chęć pokonania przeciwnika oraz otrzymania Szabli Kilińskiego za zdobycie złotego medalu, jest tylko częścią turnieju, tak ulubionego przez szermierzy z całego świata. To również niepowtarzalna rodzinna atmosfera, której w takim wymiarze nie spotyka się na żadnym turnieju. Ponieważ tegoroczny turniej jest zaliczany do kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku, do Warszawy przyjechali także Chińczycy, którzy mają w wielu kategoriach najlepszych zawodników. Azjaci czują się tak pewnie, że rzadko wyjeżdżają na turnieje Pucharu Świata poza swój kontynent, skupiając się wyłącznie na największych turniejach - Igrzyskach Paraolimpijskich i mistrzostwach świata. Przyjeżdżając do Warszawy podnieśli - i tak bardzo wysoki - poziom rywalizacji i byli głównymi faworytami do zdobycia najcenniejszych medali.

Szabla Kilińskiego 2015 - finał floretowy
Dwaj Chińczycy w finale turnieju floretowego kat.A

Czytaj więcej...

Niesamowita "Szabla Kilińskiego"

Szabla Kilińskiego 2014. Artykuł Niesamowita Szabla Kilińskiego

Tego nikt się nie spodziewał. Kiedy do Tadeusza Nowickiego, prezesa Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, organizatora Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego", trafiły wszystkie zgłoszenia uczestników, którzy postanowili wziąć udział w tej imprezie, nie mógł uwierzyć liczbom jakie zobaczył. 220 zawodników z 29 państw! Z trenerami i osobami towarzyszącymi dawało to grupę ponad 300 uczestników.

To był absolutny rekord, nie mający precedensu w całej historii szermierki na wózkach. Po Igrzyskach Paraolimpijskich i Mistrzostwach Świata, Puchar Świata „Szabla Kilińskiego", jest bezsprzecznie najbardziej prestiżowym turniejem szermierczym na świecie. Turniej w Warszawie ma od lat wysoką markę i cieszy się dużym uznaniem szermierzy wszystkich kontynentów. Już wcześniej padały tu rekordy uczestnictwa, lecz tegoroczna XIV edycja, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Co to jednak oznaczało dla przebiegu turnieju i zawodników? Dla IKS AWF Warszawa tegoroczny Puchar odbywający się u schyłku września, był ogromnym organizacyjnym i logistycznym wyzwaniem. W największej sali Hotelu Sobieski Radisson Blu, musiano rozstawić aż 12 plansz, na których jednocześnie odbywały się walki zawodników i zawodniczek w rożnych kategoriach i w różnej broni. Natomiast dla zawodników oznaczało bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę w walce o medale. Wystarczy wspomnieć, że tylko w grupie mężczyzn w szpadzie kat. A, do walki przystąpiło aż 56 zawodników! Aby dotrzeć do strefy medalowej, szermierze musieli stoczyć więcej walk grupowych i pucharowych. Promowało to młodych i silnych zawodników, którzy zachowują więcej sił na ostatnie, często najważniejsze, pojedynki. Z drugiej strony, konkurencja we współczesnej szermierce jest tak duża, że po medale sięgają zawodnicy państw, które kilka lat temu nie liczyły się w stawce. Dlatego sukcesem jest wejście do najlepszej ósemki.


Czytaj więcej...

Facebook